http://www.tray-fa.com

SAGLIK
agelincik1.jpg

 

       Sağlık,  insanoğlu için yaratıldığı ilk günden yokolacağı güne kadar gündemde olabilecek  bir konudur.

      Sağlıklı  yaşamanın değeri ancak yavaş yavaş veya birdenbire   kaybettiğimiz zaman anlaşılır.  Sağlık kuruluşları aslında sağlıklı yaşarken  faydalanabileceğimiz kuruluşlar olması gerekirken, bizler,  hastalandığımız zaman  buralara   koşar,  sağlığımıza tekrar  kavuşmak için çaba sarfederiz.

              Yaşamımızda,  Sağlığı ilgilendirmiyen, sağlıkla ilgisi olmayan hemen hemen hiç bir şey yok gibidir. Bizler için çok basit olan, üzerinde bile durmaya gerek duymadığımız bir rahatsızlık ileride telafisi çok zor bir hastalığa dönüşebilir. Adan Z ye tüm sağlık kurum ve kuruluşları, ilaç,  tıbbi  malzemesi üretimi yapan ve satan firmalar, gıda maddeleri üreticileri, hatta ilgisi  yok gibi görülsede eğitim kurumları, dinlenme yerleri, çiçekciler, ana okulları , çocuk yuvaları,ve  benzerleri veterinerli hizmetleri bitki yetiştiriciliği,  başta insan olmak üzere tüm canlıların sağlıklı yaşaması için gereklidir. Hayvan ve bitki sağlığı da geniş boyutlu düşünüldüğünde insan sağlığı için önemlidir.

             Yirmibirinci yüzyıla adım attığımız günümüzde , teknoloji, insan beyni, eğitim seviyesi belli bir düzeye gelmişken, hiç bir hastalığın görülmemesi, tüm canlıların sağlıklı bir ortamda sağlıklı olarak yaşaması beklenirken ne yazık ki hala tıp, teknoloji, tarihten silindi diye ümit edilen hastalıklarla, yeni yaşam ortamı bularak gelişen çeşitli hastalıkların yok edilmesi ve hastalığa maruz kalan insanların da tedavisi içn çaba sarfetmekte geçmektedir.  İnsanoğlu ne kadar uğraşsa da doğa hastalık etmenlerinin yok edilmesine müsaade etmemektedir.   
  

  • Beslenme  ( 1 items )
  • Hastaliklar  ( 79 items )


        Bir hastalığın teşhisinin konulması ancak doktorun görevidir. Ancak hastalıklar hakkında doğru bilgilere sahip olunması, en azından bir hastalığın gösterdiği belirtilerin bilinmesi beklenilmeyen bir durumla karşılaşıldığında paniğe kapılmak, yanlış uygulamalarda bulunmak yerine doktor gelinceye kadar ilk müdehalenin yapılması bakımından önemlidir. Ayrıca bazı hastalıklar için ilk belirtisi bilindiği taktirde daha hastalık ilerlemeden gerekli tedbir ve bakım ile hafif şekilde hastalık atlatılabilir.          

        Neyin bir hastalık belirtisi olduğunu anlamak çok zordur. Çünkü bazı ruhsal ve fizyolojik etkenlerde hastalık simptomları gösterebilmektedir. Ancak unutmamak gerekirki görülen simptomları çok büyütmek ve her yanlış olan durumu hastalık olarak değerlendirmekte yanlıştır.

  • Kaplicalar ve Sifali Sular  ( 2 items )

Ana Menu

Ana Sayfa
TARIM
ARASTIRMA
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
LINKLER
Ara - Bul
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Tarim Bölümü

Counter

Free Counter